Pękające pięty a pomoc podologa

Problem, który w dużym stopniu dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet; który powoduje dyskomfort i jest zwyczajnie nieestetyczny. Szczególną uwagę na problem pękających pięt zwraca się w sezonie letnim, kiedy zmieniamy rodzaj obuwia na bardziej odsłaniający stopę. Jest to poważny błąd, ponieważ zabiegi poprawiające kondycję pięt powinno wykonywać się regularnie, by nie dopuścić do poważnych konsekwencji.

Dlaczego skóra na piętach pęka?

Skóra pięt jest grubsza niż na innych partiach ciała ze względu na codzienne obciążenie. Brak odpowiedniej pielęgnacji prowadzi do ujawnienia się przyczyn, które najpierw spowodują, że skóra będzie sucha, a w konsekwencji zacznie pękać. Głównymi powodami jest spożywanie małej ilości wody. Warto wiedzieć, że skórę nawilża się na zewnątrz, korzystając z odpowiednich balsamów i kremów, ale również od wewnątrz. Absolutnym minimum jest wypijanie 1,5 l wody dziennie, nie wliczając w to kawy, soków i napojów. Do kolejnych należą ciasne buty, skarpetki z tworzyw sztucznych, które podrażniają skórę, nadwaga, problemy hormonalne, niewłaściwa higiena osobista, dieta uboga w witaminę A, a także uwarunkowania genetyczne.

Czy można zapobiegać pękaniu pięt?

Odpowiednia higiena i pielęgnacja pomogą zminimalizować występowanie pęknięć i podrażnień skóry na piętach. Warto stosować wysokiej jakości kremy, które przeznaczone są do stóp. W ten sposób skóra będzie odpowiednio nawilżona. Nie można przesadzać z ilością zabiegów pedicure. Byt częste stosowanie pumeksu może wpłynąć niekorzystnie na stan pięt. Warto zakładać odpowiedniej jakości obuwie dopasowane do stopy, skarpetki z wysokogatunkowego materiału oraz w razie konieczności wkładki korekcyjne.

Jak wygląda zabieg u podologa?

Jeśli skóra pięt jest widocznie i boleśnie popękana warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Pierwszą czynnością wykonaną przez podologa będzie ocena stanu zdrowia stóp połączona z przeprowadzeniem wywiadu z pacjentem. Dzięki temu lekarz będzie mógł ustalić trafną diagnozę, a co za tym idzie – skuteczną metodę leczenia. W zależności od stopnia pęknięć na piętach stosowane są dłuto podologiczne lub frezy. Cały zabieg jest bezbolesny dla pacjenta, ponieważ podolodzy stosują specjalne preparaty mające na celu zmiękczyć naskórek. Na koniec zabiegu lekarz zamyka pory tkanki skórnej i zakłada opatrunek. Istnieje prawdopodobieństwo, że zabieg będzie trzeba powtórzyć. Warto również co jakiś czas zapisywać się na wizyty kontrolne i sprawdzać stan stóp, by uniknąć poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, takich jak przekrwienie pięt czy zakażeń stóp.