Dyskopatia kręgosłupa – choroba cywilizacyjna?

Uciążliwy ból kręgosłupa spowodowany dyskopatią to problem wielu ludzi. Jej przyczyny związane są z postępem technologicznym, który wymusza utrzymywanie niekomfortowych dla kręgosłupa pozycji przez wiele godzin w ciągu dnia. Objawy utrudniają prawidłowe funkcjonowanie i wymagają długotrwałego leczenia, dlatego konieczna jest odpowiednia troska o kręgosłup i stosowanie wskazówek, które pomogą odciążyć kręgosłup.

Skąd się bierze dyskopatia i jakie objawy jej towarzyszą?

Problem dyskopatii kręgosłupa związany jest przede wszystkim z utrzymywaniem ciała w niewłaściwej pozycji przed długi czas. Najczęściej choroba dotyka osoby pracujące za biurkiem oraz zawodowych kierowców, spędzających za kierownicą nawet kilkadziesiąt godziny tygodniowo. Wpływ na pojawianie się choroby mają także przebyte urazy, zbyt duża masa ciała oraz wzmożone napięcie mięśni. Najczęstszymi objawami są ból w określonych dla rodzaju dyskopatii miejscu, na przykład w części lędźwiowej. Może mieć on charakter tępy i przewlekły lub występujący nagle przypominający silne i ostre ukucia. Dodatkowo występuje drętwienie kończyn oraz zaburzenia czucia, niedowład określonych grup mięśni lub ich wzmożone napięcie.

Dyskopatia jest schorzeniem krążka międzykręgowego zwanego ównież dyskiem. Obszar bólu występuje najpierw tylko w okolicy kręgosłupa, z czasem, kiedy zwyrodnienie się rozwija, promieniuje również na kończyny.

Diagnostyka i leczenie

Choć lepiej zapobiegać niż leczyć, nie zawsze objawy są odpowiednio rozpoznawane i przede wszystkim nie zawsze następuje właściwa reakcja na występujący ból w postaci wizyty u specjalisty, a konsultacja u lekarza we właściwym czasie może zatrzymać rozwój choroby. Najczęściej sam wywiad nie wystarczy, konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, które w sposób dokładny potwierdzą diagnozę specjalisty. Należą do nich między innymi tomografia komputerowa, badanie radiologiczne oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie jest prowadzone w sposób indywidualny i dostosowany do zaawansowanie zwyrodnienia u pacjenta. W przypadku niewielkich problemów jest to doraźne stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pacjentom często zaleca się również korzystanie z zabiegów fizjoterapeutycznych, a także noszenie gorsetu ortopedycznego. Metody te niekiedy pozwalają ustąpić nawet zaawansowanym objawom dyskopatii, które kwalifikowały się do wykorzystania ostatecznego sposobu na przywrócenie sprawności oraz komfortu codziennego funkcjonowania, jakim jest operacja neurochirurgiczna.