Czym jest blockchain?

Dynamiczny rozwój technologiczny ma niesamowity wpływ na naszą codzienność. Niemal w każdej dziedzinie życia pojawiają się wciąż nowe rozwiązania, za którymi nie będąc specjalistą, trudno nadążyć. Do takich nowości należy blockchain, który jest systemem rewolucyjnym w dziedzinie finansów.

System blockchain – co to takiego?

Stale rośnie liczba operacji finansowych dokonywanych przez internet. W ten obszar celuje właśnie system blockchain, ponieważ służy on do magazynowania i przesyłania informacji o transakcjach realizowanych za pomocą łącza internetowego. Informacje te są w systemie układane w postaci bloków danych, stąd też jego nazwa. Każdy blok może pomieścić określoną ilość danych i kiedy zostanie już napełniony informacjami o transakcjach, powstaje kolejny blok, a w ten sposób tworzą się dalej łańcuchy bloków. Do informacji przechowywanych przez poszczególne bloki należą m.in. dane o własnościach, o kupnie, sprzedaży, a także o udziałach, czy akcjach.

Jak to właściwie działa?

Najważniejszą kwestią w działaniu systemów blockchain jest fakt, że nie ma w nich głównych komputerów, które przechowują informacje, ani też programów kierujących działaniami, czy sprawdzających transakcje. Blockchain to cyfrowa księga, która przechowuje informacje o wymianach finansowych i każdy użytkownik ma dostęp do danych o swoich transakcjach. Jednocześnie system opiera się na bardzo dobrych zabezpieczeniach przed niepożądanymi działaniami ze strony innych użytkowników.

Czy jest to bezpieczne?

Ze względu na fakt, że informacje o transakcjach zapisywane są w blokach, które następnie łączą się tworząc łańcuchy informacji, nie ma możliwości by dokonać zmian w jednym z bloków. Chcąc to zrobić, trzeba by zmienić informacje we wszystkich kolejnych blokach składających się na łańcuch. Takie rozwiązanie zapewnia doskonałe zabezpieczenie dla przechowywanych danych.

Ze względu na liczne zalety systemu blockchain, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jakie zapewnia, może być on wykorzystany w takich miejscach jak banki, czy urzędy.

Sprawdź także: Herbata – Czas na herbatę