Czy warto zdecydować się na tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki koncepcyjne to obecnie jedna z najczęściej stosowanych i najbardziej skutecznych metod antykoncepcji na świecie. Dzięki zastosowanym substancjom w skuteczny sposób zapobiegają niechcianej ciąży, a poza tym są świetnym lekiem w przypadku chorób układu rozrodczego, takich jak zespół policystycznych jajników czy leczenie niepłodności i problemów z miesiączką. Mimo to wiele młodych kobiet wciąż zastanawia się nad tym czy rozpocząć kurację tabletkami antykoncepcyjnymi i ma bardzo wiele wątpliwości względem stosowania terapii hormonalnej. Zobacz ofertę tutaj: https://www.apteka-rozana.eu/zdrowie-intymne.html

Obecnie na rynku dostępnych mamy kilka rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Należą do nich tabletki jednoskładnikowe, tabletki dwuskładnikowe, tabletki jednofazowe, dwufazowe oraz trójfazowe.

Tabletki jednoskładnikowe

Popularnie nazywane są minipigułką. Charakteryzują się stosunkowo małą zawartością syntetycznie wytworzonego hormonu, nazywanego progesteronem. Prócz progesteronu możliwe jest stosowanie lewonoregestrelu, dezogestrelu oraz noretysteronu. Jej działanie polega na zmianie właściwości chemicznych i fizycznych śluzu szyjkowego utrudniając wnikanie plemników do damskich dróg rodnych. Dodatkowo hormony te hamują proces owulacji i w dużej mierze wpływają na grubość endometrium. Najlepiej sprawdzają się w przypadku kobiet, których organizm nie toleruje estrogenu obecnego wewnątrz tabletek dwuskłanikowych. Do preparatów dostępnych na rynku dostępne są preparaty, takie jak Symonette, Limetic, Cerazette oraz Azalia. (https://www.apteka-rozana.eu/higiena-intymna.html)

Tabletki dwuskładnikowe

To rodzaj tabletek zawierających dwa hormony: etynyloestradiol, czyli syntetycznie wytworzony estrogen oraz progestagen. Estrogeny, które dana tabletka zawiera hamują wzrost pęcherzyka wewnątrz jajnika, co pozwala na całkowite zatrzymanie owulacji i utrudnienie zajścia w ciążę. Progestagen, tak jak w przypadku tabletek jednoskładnikowych, w dużej mierze wpływa na konsystencje właściwości śluzu wewnątrz szyjki macicy, co utrudnia przedostanie się plemników do komórki jajowej. Dodatkowym działaniem tabletek dwuskładnikowych jest zwiększenie się grubości endometrium, czyli grubości śluzówki macicy.

Tabletki jednofazowe

To portfelik tabletek dwuskładnikowych zawierający 21 tabletek z zawartością substancji czynnych i 7 tabletek placebo. Taki system przyjmowania tabletek znany jest jako everyday pill i polega na codziennym przyjmowaniu tabletki.

Tabletki dwufazowe

To również rodzaj tabletek dwufazowych, zawierający zestaw 11 pigułek w jednym kolorze i 10 w innym. Takie tabletki należy przyjmować w odpowiedniej kolejności określonej przez lekarza ginekologii, farmaceutę lub w ostateczności zalecenia producenta dostępne w ulotce. Dawka hormonów wewnątrz pigułki jaką przyjmiemy jest uzależniona od dnia cyklu, w którym będziemy przyjmować tabletkę.

Tabletki trójfazowe

Ostatni rodzaj tabletek dwuskładnikowych. W danym blistrze znajduje się 10 ciemnożółtych tabletek, 6 jasnobrązowych oraz 5 białych. Taki rodzaj blistra zawiera kombinację dwóch hormonów i zmienia się trzykrotnie naśladując naturalny cykl miesiączkowy.